Факти про безпліддя

ФАКТИ ПРО БЕЗПЛІДДЯ

Що таке безпліддя?

Якщо Ви маєте регулярні незахищені статеві контакти протягом 1року без настання вагітності, тоді варта звернутися до репродуктолога.Якщо вам більше 35 років, то термін відкритого статевого життя як маркера безпліддя обмежується 6 місяцями.

Не лякайтеся, ви не самотні у подібній проблемі! Згідно даних ВООЗ кожна 6пара у світі стикається з  труднощами в досягненні вагітності. Але хороша новина в тому, що ми можемо допомогти. Практично  90%  пацієнтів реалізували мрію про створення повної сім'ї при вчасному зверненні до фахівців.

Які причини безпліддя?

Існує декілька основних причин. Близько 30% безпліддя припадає на  жіночий чинник,  30% - на чоловічий, 20%  - на комплекс  чоловічого та жіночого чинників і 20% - незрозумілого ґенезу, так зване ідіопатичне.

Просто про складне: як відбувається запліднення?

Для успішного  запліднення та настання вагітності сотні  гормональних, хімічних і фізичних чинників повинні зігратити відведену роль в потрібний момент.

У яєчнику жінки дозрівають один, іноді два, фолікули. В середині менструального циклу на тлі складної взаємодії гормонів відбувається овуляція (розрив фолікула) з виходом яйцеклітини з яєчника до  маткової труби.

У яєчку чоловіка утворюється фертильна сперма з мільйонами сперматозоїдів, які при статевому акті потрапляють  до піхви, «долаючи» цервікальний канал, матку та дістаючись фалопієвої труби. У трубі сперма зустрічається з яйцеклітиною протягом декількох годин після овуляції. Сперматозоїди оточують яйцеклітину і за допомогою дуже складних хімічних і хемотактичних механізмів сприяють проникненню лише одного, кращого з кращих, всередину через зовнішню оболонку. 

Запліднена яйцеклітина перебуває в матковій трубі близько 3 днів, після чого спускається в матку. Там росте і ділиться ще декілька днів, а далі імплантується  в слизовій оболонці матки - ендометрії. Протягом всього періоду росту, овуляції, запліднення яйцеклітини в ендометрії відбуваються складні гормонозалежні зміни, щоб забезпечити сприятливі умови для нормальної імплантації ембріона.

Причини жіночого безпліддя

Проблеми з проходженням овуляції

Широко розповсюджена причина безпліддя у жінок внаслідок:

 • відсутності овуляції через гормональний дисбаланс при синдромі полікистозних яєчників (СПКЯ)
 • поганої якості яйцеклітин через вікові зміни (після 36 років)
 • передчасне виснаження яєчників, коли вони перестають працювати до досягнення жінкою 40 років

Після діагностики стану жінки лікування може включати в себе  стимуляцію моноовуляції, інсемінацію (ВМІ), ЕКЗ або донацію яйцеклітин.

Проблеми зі станом порожнини матки та фалопієвих труб

Яйцеклітина потрапляє у маткову трубу під час овуляції, де відбувається її запліднення сперматозоїдом чоловіка, утворюється ембріон.Далі цей ембріон переміщається з фалопієвої труби до матки. Якщо маткова труба є непрохідною, шансів для досягнення вагітності немає, хоча запліднення відбулося.

Причинами непрохідності маткових труб є:

 • рубцева тканина;
 • ендометріоз;
 • запальні захворювання органів малого тазу;
 • спайки з попередньої операції;
 • пошкоджені кінці маткових труб;
 • операції на органах малого тазу;
 • субсерозні міоматозні вузли

У подібних випадках єдиним виходом є  екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Проте, якщо проблема лише в частковій непрохідності маткових труб, іноді їх функцію вдається відновити шляхом оперативного лікування при лапароскопії на органах малого тазу. Якщо після  операції з відновлення прохідності маткових труб вагітність не настала протягом 6 місяців - 1 року, тоді лише ЕКЗ!

Прийом певних медикаментів

Препарати для хіміотерапії мають токсичний  і незворотній вплив на яєчники. На сьогоднішній день спеціалісти нашого центру досягли значних результатів у заморожуванні та збереженні яйцеклітин, тобто програмах  збереження онкофертильності.

Якщо у вас виникає необхідність прийому хіміотерапії, ми настирливо рекомендуємо подбати про майбутнє та здорових діток. Збережіть свої яйцеклітини до початку лікування!

Причини чоловічого безпліддя

Проблеми з якістю сперми

Причиною безпліддя у чоловіків може бути аномальна або недостатня кількість сперми:

 • недостатня кількість сперматозоїдів
 • порушення морфології ( будови) сперматозоїдів
 • порушення рухливості сперматозоїдів

В нормі в зразку сперми повинно бути мінімально  20 мільйонів сперматозоїдів на 1 мл, половина з яких активнорухомі.

Для підвищення фертильності сперми використовуються різноманітні лікарські засоби, призначати як може лише фахівець! Впровадження технології ІКСІ (введення сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини) дає великий шанс для сімейної пари з чоловічим безпліддям.

Заблоковані канальці

У кожній часточці яєчка розташовуються 1 – 4 звивистих сім’яних канальця, довжиною від 30 до 80 см, в стінці яких відбувається сперматогенез. На верхівках часточок звивисті канальці продовжуються в короткі прямі канальці, з яких бере початок система сім’явивідних проток. Будь-які з вищеописаних канальців можуть бути заблокованими.

Яєчка

Яєчка виробляють і зберігають сперму. Якщо вони пошкоджені, це безпосередньо впливає на якість і кількість сперми. Пошкодження яєчок може бути спровоковане великою кількістю причин: інфекції, онкологічний процес, операції на яєчках тощо.

У цих випадках все ще можливо вилучити сперму хірургічним шляхом.

Прийом певних медикаментів

Тривале та надмірне використання анаболічних стероїдів зменшує кількість сперматозоїдів і впливає на їх рухливість. Препарати для хіміотерапії здатні взагалі незворотньо пошкодити сперматогенез.  Наш центр у подібних випадках пропонує кріоконсервацію сперми. Збережіть  сперму до початку лікування онкологічного процесу!