Факти про безпліддя

Проблема безпліддя. Причини.

Перш за все, хочеться почати з того, що Ви не самотні! Проблема із зачаттям дитини є набагато більше поширеною, ніж Ви можете собі уявити. Згідно даних ВООЗ (Всесвітньої Організації охорони здоров’я) кожна шоста пара у світі стикається з певними труднощами в досягненні вагітності. Але хороша новина в тому, що ми можемо допомогти, майже 90% з них реалізували свою мрію про створення повної сім'ї.

Яке визначення поняття безпліддя?

Якщо Ви мали регулярний, незахищений статевий контакт протягом року без настання вагітності, тоді Ви можете мати проблему безпліддя.

Що може бути причиною?

Є кілька можливих причин безпліддя, так як процес зачаття є дуже складним.

Запліднення

Для того, щоб відбулося запліднення і настала вагітність, сотні конкретних гормональних, хімічних і фізичних факторів повинні відіграти свою роль в потрібний момент. У яєчнику жінки дозрівають один, іноді два, фолікули. В певний момент на фоні складної взаємодії гормонів відбувається овуляція (розрив фолікула) з виходом здорової яйцеклітини.  З черевної порожнини жінки яйцеклітина під впливом багатьох факторів потрапляє у маткову трубу. У яєчку чоловіка утворюється фертильна сперма, яка повинна потрапити в піхву, «пропливти» через цервікальний канал, через матку до фаллопієвої труби. У трубі сперма зустрічається зі здоровою яйцеклітиною протягом декількох годин після овуляції. Сперматозоїди оточують яйцеклітину і за допомогою дуже складних хімічних і хемотактичних механізмів сприяють проникненню одного з них всередину через зовнішню оболонку.  Відбувається запліднення яйцеклітини одним сперматозоїдом. Запліднена яйцеклітина перебуває в матковій трубі близько трьох днів, після чого спускається в матку, росте і ділиться там ще декілька днів, а потім імплантується  в слизовій оболонці матки - ендометрії. Протягом всого періоду росту, овуляції, запліднення яйцеклітини у внутрішньому шарі матки – ендометрії відбуваються складні гормонозалежні зміни, щоб забезпечити сприятливі умови для нормальної імплантації ембріона.

Загальні проблеми

Близько 30% безпліддя пов'язане з жіночим фактором, близько 30% - з чоловічим, 20%  - є поєднанням чоловічого і жіночого факторів і 20% - незрозумілого ґенезу.

Жіночі причини безпліддя

Овуляція

Проблеми з овуляцією є найбільш поширеними причинами безпліддя у жінок. Погана якість яйцеклітини, відсутність овуляції через гормональну недостатність або дисбаланс, неправильна овуляція і синдром полікистозних яєчників (СПКЯ), як правило, є причинами овуляторного безпліддя. Вони часто пов'язані із віком жінки, особливо, що стосується  якості яйцеклітин, яка досить різко погіршується після 36 років. Передчасне виснаження яєчників, коли яєчники перестають працювати до досягнення жінкою 40 років, є ще однією причиною жіночого безпліддя.

Після повної оцінки стану жінки лікування може включати в себе  стимуляцію моноовуляції, інсемінацію, ЕКЗ або донацію яйцеклітин.

Матка і фалопієві труби

Яйцеклітина з черевної порожнини потрапляє у маткову трубу, де відбувається її запліднення  сперматозоїдом чоловіка. Запліднена яйцеклітина переміщається із фаллопієвої труби до матки. Якщо маткова труба є заблокована, тобто непрохідна для яйцеклітини та сперматозоїда, шансів для досягнення вагітності немає, так як не відбудеться запліднення і переміщення заплідненої яйцеклітини в порожнину матки.

Причинами непрохідності маткових є:

  • рубцева тканина;
  • ендометріоз;
  • запальні захворювання органів малого тазу;
  • спайки з попередньої операції;
  • пошкоджені кінці маткових труб;
  • операції на органах малого тазу;
  • субсерозні міоматозні вузли.

Методом лікування, як правило, є екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), проте, якщо проблема безпліддя полягає лише в непрохідності маткових труб, іноді їх функцію вдається відновити шляхом оперативного лікування при лапароскопії на органах малого тазу. Якщо після успішної операції з відновлення прохідності маткових труб вагітність не настала протягом одного року, єдиний метод лікування для досягнення вагітності є ЕКЗ.

Прийом певних медикаментів

Препарати, призначені для хіміотерапії, мають токсичний  і незворотній вплив на яєчники. На сьогоднішній день спеціалісти нашого центру досягли значних результатів у заморожуванні і збереженні яйцеклітин. Тому, якщо у Вас виникає необхідність приймати хіміотерапію, ми настирливо рекомендуємо подбати про Ваше майбутнє і здорових діток та зберегти свої яйцеклітини до початку лікування.

Чоловічі причини безпліддя

Сперма

Найбільш частою причиною безпліддя у чоловіків є аномальна або недостатня кількість сперми. Проблеми можуть виникнути, коли або не достатньо сперматозоїдів виробляється, або сперматозоїди низької якості. В останньому випадку ми маємо на увазі, що рухливість сперматозоїдів може бути низькою, а це впливає на їх здатність до «плину» так енергійно, як це повинно бути. Або сперматозоїди можуть бути аномальної форми. В нормальному зразку сперми повинно бути мінімально  20 мільйонів сперматозоїдів на один мілілітр, половина з яких активнорухомі.

Проблеми зі спермою іноді дуже важко вирішити, проте деякі успіхи були досягнуті з використанням різноманітних лікарських комплексів для підвищення фертильності сперми.  Винайдення і впровадження технології ІКСІ (введення сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини) дає великий шанс для сімейної пари з чоловічим безпліддям.

Заблоковані канальці

У кожній часточці яєчка розташовуються 1 – 4 звивистих сім’яних канальця, довжиною від 30 до 80 см, в стінці яких відбувається сперматогенез. На верхівках часточок звивисті канальці продовжуються в короткі прямі канальці, з яких бере початок система сім’явивідних проток. Будь-які з вищеописаних канальців можуть бути заблокованими.

Яєчка

Яєчка виробляють і зберігають сперму. Якщо вони пошкоджені, це безпосередньо впливає на якість і кількість сперми, яка продукується. Пошкодження яєчок може бути викликане великою кількістю причин: таких як інфекції чи онкологічний процес, або операції на яєчках.

У цих випадках все ще можливо вилучити сперму хірургічним шляхом.

Прийом певних медикаментів

Тривале і надмірне використання анаболічних стероїдів зменшує кількість сперматозоїдів і впливає на їх рухливість. Препарати, які використовуються для хіміотерапії, можуть серйозно знизити вироблення сперми. Однак на сьогоднішній день спеціалісти нашого центру досягли значних результатів у заморожуванні і збереженні як яйцеклітин так і сперматозоїдів. Тому, якщо у Вас виникає необхідність приймати хіміотерапію, ми рекомендуємо зберегти сперму до початку лікування.