ICSI

Інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда

ІКСІ (ІCSІ) англ. Іntra Cytoplasmіc Sperm Іnjectіon- дослівно введення сперматозоїда в цитоплазму ооцита. Метод полягає у введенні одного сперматозоїда безпосередньо в ядро або цитоплазму ооцита за допомогою тонкої скляної голки. Ембріон потім поміщають в матку за тією ж  схемою, що і при звичайному ЕКЗ. Дана процедура виконується, як правило, при важких формах чоловічого безпліддя, при яких істотно знижена запліднююча здатність сперми.

 Даний метод використовується:

 • При важких випадках  чоловічого безпліддя:
  • азооспермія – відсутність сперматозоїдів в еякуляті
  • олігозооспермія – зниження концентрації сперматозоїдів менше 2 млн./мл
  • астенозооспермія – менше 1 млн. активнорухомих сперматозоїдів в 1 мл еякуляту
  • тератозооспермія – менше 5 % сперматозоїдів нормальної будови; поєднана патологія сперми
  •  наявність антиспермальних антитіл в еякуляті (MAR-тест більше 50%), які перешкоджають природному заплідненню навіть у випадках нормальної концентрації сперматозоїдів
 • При отриманні сперматозоїдів хірургічним шляхом
 • У випадку , коли не було запліднення в попередніх циклах ДРТ
 • Після заморозки яйцеклітин
 • Цикли, в котрих здійснюється генетичне дослідження ембріонів ( ПГД).
 • Вік жінки старше 38 років.

Техніка проведення процедури ІКСІ

ІКСІ проводиться в день пункції фолікулів. Маніпуляцію проводять тільки на зрілих яйцеклітинах при наявності першого полярного тільця.

За допомогою мікроінструментів під мікроскопом вибирається сперматозоїд доброї якості. Він поміщається в мікроголку, за допомогою якої здійснюється прокол блискучої оболонки яйцеклітини, потім сперматозоїд вводять в цитоплазму яйцеклітини. У такий спосіб проводиться запліднення всіх одержаних при пункції яйцеклітин.

Результати ІКСІ

Частота настання вагітності після ІКСІ не відрізняється від  звичайної програми іn vіtro і становить 40-45 %.

Показники частоти запліднення при ІКСІ можуть коливатися від 30 до 80%. Немає гарантії, що кожна з яйцеклітин після проведення процедури заплідниться. Нездатність яйцеклітини до запліднення та поділу може бути пов'язана з ушкодженням яйцеклітини при проведенні маніпуляції, а також з якістю статевих клітин. Наприклад, при виборі сперматозоїдів для ІКСІ зовні вони можуть бути доброї якості (рухливість і будова), але містити хромосомні аномалії. Якість яйцеклітин також впливає на результати ІКСІ та  всю програму запліднення in vitro.

Деякі генетичні порушення в чоловіків призводять до порушення сперматогенезу- процесу утворення сперматозоїдів та до безпліддя. Таким подружнім парам показане лікування методом іn vіtro із проведенням ІКСІ. При проведенні мікроманіпуляції сперматозоїди з генетичними порушеннями теоретично здатні запліднити яйцеклітини. Для зведення до мінімуму ризику передачі генетичного захворювання перед початком лікування проводиться комплексне обстеження подружньої пари, особливо чоловіка, включаючи генетичне консультування.