Хлопчик чи дівчинка?

Чи знаєте ви, що в світі народжується приблизно 107 хлопчиків на кожні 100 дівчаток? Вчені  пояснюють  підвищену народжуваність хлопчиків  їх відносно більшою смертністю в перші роки життя. Цей феномен може бути пов’язаний з каріотипами: більш стабільним жіночим 46XXта більш різноманітнітним чоловічим 46XY.Деякі фахівці навіть вважають, що чоловічий каріотип утворився від жіночого шляхом мутації, тому чоловіки більше схильні до  захворювань. Існують патології, пов’язані зі статтю(гемофілія, полікистоз нирок  та інші), уникнути яких можна, застосувавши передімплантаційну генетичну діагностику ( ПГД) в ході ЕКЗ.

22 пари  диплоїдного (подвійного) набору соматичних клітин  у чоловіків та жінок є однаковими. Чоловіки відрізняються від жінок лише Y-хромосомою в 23-ій парі статевиххромосом. Всі яйцеклітини містять гаплоїдну (одинарну) Х-хромосому, а сперматозоїди несуть або Х, або Y-хромосому. При заплідненні утворюється знов диплоїдний жіночий каріотп ( ХХ) або чоловічий (XY).

Цікаво, що після імплантації ембріони до 6 тижнів розвиваються однако, по суті як дівчатка через генетичну інформацію, що передається від  ДНК матері. Після 6-го тижня ген SRY в Y-хромосомі починає стимулювати вироблення андрогенів, в першу чергу тестостерону. Останній відповідає за розвиток чоловічих статевих ознак та гальмує жіночі ознаки. Точно визначити стать плода при проведенні УЗД можна вже в другому триместрі вагітності, починаючи з 16-го тижня.

Чи відомо вам, що Китай та Індія належать до країн з надлишковою кількістю чоловіків? В даному випадку причина нев хромасомах, а у свідомому рішенні батьків. Через культурні та економічні  причини народження хлопчика в цих країнах набагато бажаніше для родини. Жінки частіше йдуть на переривання вагітності, коли дізнаються, що чекають дівчинку. Через цей факт як у Китаї, так й Індії прийняті закони, що забороняють визначення статі майбутньої дитини за допомогою УЗД або будь-яким іншим способом. Однак заборони не є ефективними через  доступність подібних послуг для родин. Штучний дисбаланс в популяції  призвів до того, що частині чоловіків не вистарчає наречених для створення сім’ї та проводження роду, тобто люди  самі створюють замкнуте коло демографічних проблем.

Українська