Цикл вашого лікування: 8 кроків екстракорорального запліднення ( ЕКЗ)
Лікування кожної пари є індивідуальним, але програма допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) включає обов’язкові послідовні кроки.Ось вони, 8 кроків для досягнення батьківства!
Крок 1. Початок роботи
Проблема безпліддя є дуже особистою і провокує стрес, незалежно від того, усвідомлюєте ви це чи ні. Ми знаємо, як допомогти різним категоріям пацієнтів. Головне, ВАШЕ БАЖАННЯ.
“Нам потрібно лише те, що нам потрібне”,-писав геніальний письменник та лікар А.Чехов.
Якщо ваше бажання свідоме, а не нав’язане іншими, нехай і близькими людьми, то ви успішно подолаєте всі перешкоди на шляху до мети.
Не соромтеся попросити інформацію в друкованому вигляді або роз’яснення незрозумілих моментів у фахівців центру. Розуміння всіх нюансів є надзвичайно важливим для лікування. Дрібниць в нашій справі не буває, важливим є все! (Посилання на контакти).
Крок 2. Консультація
На первинній консультації пара знайомиться з лікарем та спільно приймає рішення щодо оптимальної тактики. Репродуктолог вивчає ваш анамнез, історію попереднього лікування. При потребі додаткових обстежень вони виконуються на місці.
Для продуктивної консультації сімейній парі бажано взяти з собою виписки щодо проведених раніше маніпуляцій та процедур, а також результати проведених обстежень.
Мінімальний перелік обстежень для пари на момент первинної консультації:
- Спермограма чоловіка
- Аналіз крові на статеві гормони - фолікулостимулюючий (ФСГ), пролактин на 2-3 день менструального циклу, антимюллерівський гормон (АМГ), та гормони щитовидноъ залози - не залежно від дня циклу.
На тактику лікування впливають:
- вік кожного із членів подружньої пари;
- діагноз дружини та чоловіка;
- тривалість безпліддя;
- результати попереднього лікування
Крок 3. Стимуляції яєчників
Для отримання оптимальної кількості яйцеклітин ми проводимо медикаментозну стимуляцію яєчників, так звану стимуляцію суперовуляції. В процесі лікування використовуються декілька типів препаратів і різні способи їх введення. Кожна жінка отримує індивідуальну схему (протокол) у письмовій формі. Усі препарати Ви може ввести самостійно у домашніх умовах без допомоги медичного персоналу.
Крок 4. УЗД моніторинг
Протягом стимуляції декілька разів ( в середньому 3-4 візити) проводиться УЗД органів малого тазу з використаннням вагінального датчика для оцінки динаміки росту фолікулів, ендометрію та корекції призначень. Враховуючи отримані результати, призначається день пункції.
Крок 5. Забір яйцеклітин і сперматозоїдів (сперми)
Забір яйцеклітин проходить шляхом пункції (проколу) фолікулів і аспірації їх вмісту під контролем вагінального датчика на УЗД. Ця процедура проводиться під внутрішньовенним знеболенням.Больові відчуття при цьому відсутні. Тривалість пункції фолікулів близько 30 хвилин. Після процедури пацієнтка зазвичай знаходиться в нашому центрі ще до 2 годин. Сперма здається в день забору яйцеклітин або кріоконсервується заздалегідь. Зверніть увагу, що найоптимальніша якість сперми після 2-3 днів, але не більше 5, утримання від еякуляції.
Крок 6. Запліднення яйцеклітини і культивування ембріонів
Отримані яйцеклітини поміщають в спеціальне живильне середовище і ставлять в інкубатор для забезпечення належних умов та температурного режиму. Наступним етапом є запліднення яйцеклітин. Розрізняють два види запліднення:
Звичайне запліднення
В культуральну чашку Петрі з яйцеклітинами додається мінімальна кількість спеціально оброблених сперматозоїдів. Для проведення звичайного запліднення необхідно мати не менше 10 млн активно рухливих сперматозоїдів у загальному обсязі еякуляту після спеціальної обробки сперми.
ІCSІ (Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда)
Використовується при чоловічому чиннику безпліддя. При проведенні цієї маніпуляції один відібраний сперматозоїд за допомогою спеціального приладу (мікроманіпулятора) і мікропіпетки вводиться всередину яйцеклітини.
Існують й додаткові показання для проведення цієї маніпуляції:
- одержання невеликої кількості яйцеклітин (5 і менше)
- невдала попередня спроба лікування
- іноді просто лікарі перестраховуються для того, щоб домогтися запліднення максимальної кількості яйцеклітин
Питання щодо необхідності проведення ІКСІ слід вирішувати на початку циклу ЕКЗ. Іноді виникає необхідність у призначенні цієї процедури безпосередньо в день пункції. Про це вас проінформує лікуючий лікар.
Першими ознаками запліднення є наявність двох пронуклеосів всередині яйцеклітини. Запліднена сперматозоїдом яйцеклітина називається зигота. Після того, як зигота ділиться на дві клітини (по наступний день після запліднення) починається розвиток ембріона. Сегментація(дроблення) - термін для опису поділу клітин в ембріоні. Кожна клітина ембріону має свою власну програму розвитку, тому ембріон може мати 2, 3, 4, 5 або 6 клітин на наступний день після запліднення. Таким чином, число клітин на 2-й день не є вирішальним для створення повноцінної вагітності.
Крок 7. Трансфер ембріонів
Перенос ембріонів здійснюється з 2-ї по 5-ту добу.Найперспективнішими для успішної імплантації вважаються бластоцисти – ембріони 5-го дня.Процедура переносу ембріонівє абсолютно безпечною, безболісною та не вимагає анестезії. Ембріолог разом з вашим лікуючим лікарем визначають час переносу ембріона. Після переносу Ви залишаєтеся в ліжку у комфортній і затишній палаті. Таке перебування носить більше психологічний характер, тому що переконливих наукових даних про залежність тривалості горизонтального положення й частоти вагітності не виявлено. Після переносу ембріонів рекомендується звичайний спосіб життя, однак необхідно дотримуватися фізичного й статевого спокою.
Після переносу ембріонів лікар призначає вам препарати для підтримки лютеїнової фази. Зазвичай це препарати ін'єкційного та вагінального прогестерону (Прогестерон, Інжеста, Кринон, Лютеїна, Дуфастон, Утрожестан, Ендометрин). У певних ситуаціях застосовуються й інші медикаменти.
Крок 8. Тест на вагітність
Оцінка результатів лікування відбувається двома способами –аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини)/тест на вагітність та УЗД. Тест на вагітність проводиться через 14 - 16 днів після переносу ембріонів. Результати тесту показують, чи відбулась імплантація ембріону в матці. Іноді виникає необхідність зробити повторний тест на вагітність, про це вам повідомлять на консультації.
Візьміть до уваги, що достовірність сечових тестів на вагітність у такому малому терміні не є 100%.Оптимальніше здати аналіз крові на ХГЛ.
Якщо тест на вагітність позитивний, Вам необхідно пройти УЗД органів малого тазу, щоб переконатися в наявності серцебиття, що підтверджує прогресування вагітності. УЗД дослідження проводять через 4 тижні після переносу ембріонів. Якщо наявні скарги (біль, виділення чи ін.), вам необхідно повідомити про них лікуючого лікаря.
У випадку негативного результату рівня ХГ у крові підтримуюча терапія скасовується й через 3-5 днів починаються звичайні місячні, іноді більш рясні,ніж зазвичай.
В МЦ “Дамія” завжди є доступною інформаційна підтримка та консультування наших та зарубіжних колег.