ЗІВ (IVF)

Спочатку ЗІВ було розроблено, щоб допомогти жінкам з непрохідними або відсутніми фаллопієвими трубами. В даний час ЗІВ використовується для лікування широкого спектру проблем з фертильністю, включаючи безпліддя неясненого ґенезу.

Запліднення  in vitro або екстракорпоральное запліднення (ЗІВ– ЕКЗ–IVF – in vitro fertilization) – метод лікування безпліддя, при якому  запліднення яйцеклітини сперматозоїдом і ранній розвиток ембріону відбувається поза межами організму жінки. 

Показання для лікування сімейної пари методами допоміжних репродуктивних технологій:

 • ендометріоз;
 • гормональне безпліддя пов’язане з ановуляцією (синдром полікистозних яєчників та інші гормональні розлади);
 • непрохідність або відсутність маткових труб;
 • імунлогічне безпліддя;
 • чоловіче безпліддя – зниження одного чи кількох показників сперми: концентрації сперматозоїдів в 1 мл сперми, зниження частоти рухомих сперматозоїдів, збільшення кількості патологічних форм;
 • безпліддя неясного ґенезу.

Етапи циклу допоміжних репродуктивних технологій

Первинний консультативний прийом

На цій зустрічі подружньої пари з лікарем приймається рішення про тактику лікування.

Для первинної консультації сімейній парі необхідно взяти з собою виписки про всі проведені маніпуляції і процедури, а також результати проведених обстежень.

Необхідність проведення циклу ДРТ приймається спільно - лікарем і подружньою парою на підставі сукупності факторів:

 • вік кожного із членів подружньої пари;
 • діагноз дружини та чоловіка;
 • тривалість безпліддя;
 • результати попереднього лікування.

Після первинного прийому лікар назначить додаткові обстеження або маніпуляції.

Безпосередньо цикл допоміжних репродуктивних технологій

Цикл ДРТ складається з таких етапів:

 • Контрольована гіперстимуляція яєчників.
 • УЗД моніторинг.
 • Пункція фолікулів.
 • Запліднення яйцеклітин.
 • Культивування ембріонів.
 • Перенос ембріонів.
 • Підтримка лютеїнової фази.
 • Тест на вагітність.

Етапи ЕКЗ

Стимуляція яєчників

Для того щоб отримати оптимальну кількість яйцеклітин, ми проводимо медикаментозну стимуляцію яєчників. В процесі  лікування використовуються кілька типів препаратів і різні способи їх введення. Для кожної жінки підбирається індивідуальний протокол лікування. Кожна жінка отримує індивідуальну схему (протокол) у письмовій формі.

Дальше детально розкажемо про основні протоколи стимуляції яєчників:

"Довгий протокол"

Починається з уведення в середині лютеїнової фази (циклі 18 – 22 день при 28-денному циклі) препарату аналогу гонадотропін-рилізінг-гормону депо-форми (Диферелін-Депо, Декапептил-Депо, Золадекс, Бусерелін ацетат та ін.). Особливості препарату-депо в тому, що його дія триває протягом 28 днів. Після однократного призначення препарату в звичайний час починаються місячні.

Через 14-21 день після ін’єкції починається стимуляція яєчників гонадотропінами (Гонал-Ф, Пурегон, Менопур та ін.), препаратами, що викликають ріст фолікулів. Для призначення гонадотропінів необхідно переконатися в ефективному впливі введеного препарату Депо на репродуктивну систему жінки. Для цього проводиться ультразвукове дослідження й визначається рівень естрадіолу в крові. Ініціююча доза гонадотропінів коливається від 150 до 300 ОД на добу, залежно від стану яєчників, результатів попереднього лікування, рівня гормонів у крові, віку.

Наступний візит до клініки призначається через 5-8 днів від початку стимуляції гонадотропінами. У подальшому лікар коректує дозу гонадотропінів залежно від результатів ультразвукового дослідження. При досягненні домінантним фолікулом діаметра 17-19 мм пацієнту призначаються препарати хоріонічного гонадотропіну, що сприяють дозріванню яйцеклітини (Овітрел, Прегніл, Хорагон та ін.).

Ці препарати мають бути введені за 32-36 годин до пункції фолікулів, яка передбачається. 

 «Короткий протокол»

Застосовується в основному в пацієнтів з "поганою відповіддю" на стимуляцію. «Короткий» протокол  починається з 2-го дня менструального циклу з уведення аналогу гонадотропін-рилізінг-гормону для щоденного введення (по 0,1 мг) й продовжується від 3 днів (так званий "ультракороткий протокол") до дня призначення препаратів ХГЛ (Овітрел та ін.). У цій ситуації введення гонадотропінів починається з 3-го дня циклу. У деяких випадках з 10-12 циклу призначаються препарати антагоністи гонадотропіг-рилізінг-гормонів (Цетротид, Оргалютран) з метою запобігання передчасній овуляції фолікула.

При досягненні домінантним фолікулом діаметра 17-19 мм пацієнту призначаються препарати хоріонічного гонадотропіну, що сприяють дозріванню яйцеклітини (Овітрел, Прегніл, Хорагон та ін.).

Ці препарати повинні бути введені за 32-36 годин до передбачуваної пункції фолікулів. 

Протокол з антагоністами

Практично копія короткого або ультракороткого протоколу без використання агоністів гонадотропін-рилізінг-гормону.

"Природний цикл"

Застосовується для пацієнтів з низьким оваріальним резервом, тобто для пацієнтів, у яких із застосуванням гонадотропінів і без них вдається одержати 1-2 яйцеклітини. Проводиться ультразвуковий і гормональний моніторинг із 6-8 дня циклу. У деяких ситуаціях робляться медикаментозні призначення з метою розвитку фолікула й запобігання передчасній овуляції. За 28-32 години до передбачуваної пункції вводяться препарати, що сприяють дозріванню яйцеклітини.

Кріо-цикл

При наявності заморожених ембріонів, одержаних у попередніх циклах, доцільно здійснити їх перенос. Перенос заморожених ембріонів дозволяє уникнути додаткової контрольованої гіперстимуляції яєчників і пункції фолікулів. Стандартний протокол підготовки ендометрію до переносу "кріо"-ембріонів схожий на "довгий" протокол і починається з уведення агоніста гонадотропін-рилізінг-гормону на 19-24 день циклу. Після проходження місячних призначаються естрогени (Прогінова, Дивігель та ін.), потім на 3-5 день після призначення прогестинів (Прогестерон, Утрожестан, Дуфастон, Лютеїна, Кринон) здійснюється перенос попередньо розморожених ембріонів. Усупереч сформованому стереотипу, ефективність кріоциклів ненабагато поступається ефективності у звичайних циклах.

Моніторинг

Протягом  стимуляції декілька разів проводиться УЗД органів малого тазу, для того, щоб оцінити динаміку росту фолікулів, ендометрію і для корекції призначень. Виходячи з отриманих результатів призначається день пункції.

Пункція фолікулів

Забір яйцеклітин проходить шляхом пункції (проколу) фолікулів і аспірації їх вмісту під контролем вагінального УЗД. Ця процедура триває близько 30 хвилин. Зразок сперми, як правило, необхідний  в час забору яйцеклітин. Зверніть увагу, будь ласка, що найоптимальніша якість зразків сперми після 2-3 днів утримання від еяколяції. За 2- 3 дні до процедури пункції фолікулів необхідно утриматися від еяколяції.

Запліднення яйцеклітини та культивація ембріонів

Після того, як яйцеклітини отримані, їх поміщають в спеціальне живильне  середовище і поставлять в інкубатор для забезпечення належних умов та температурного режиму.  Наступним етапом є запліднення яйцеклітин. Розрізняють два види запліднення:

Звичайне запліднення

При цьому в культуральну чашку з яйцеклітинами додається мінімальна кількість спеціально оброблених сперматозоїдів. Для проведення звичайного запліднення необхідно мати не менше 10 млн активно рухливих сперматозоїдів у загальному обсязі еякуляту після спеціальної обробки сперми.

ІCSІ (Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда)

Використовується навіть при мінімальних змінах у спермі. При проведенні цієї маніпуляції один відібраний сперматозоїд за допомогою спеціального приладу (мікроманіпулятора) і мікропіпетки уводиться всередину яйцеклітини. Існують й додаткові показання для проведення цієї маніпуляції – одержання невеликої кількості яйцеклітин (5 і менше), невдачі в попередньому циклі тощо. У кожному разі, іноді лікарі перестраховуються для того, щоб домогтися запліднення максимальної кількості яйцеклітин. Природно, що питання про необхідність проведення ІCSІ бажано вирішити на початку циклу ДРТ, але іноді виникає необхідність у призначенні цієї процедури безпосередньо в день пункції. Про це Вас проінформує Ваш лікуючий лікар.

Першими ознаками запліднення є наявність двох пронуклеосів всередині яйцеклітини. Після цього яйцеклітина розділяється на дві, а згодом три, чотири або більше клітин. Ембріони проходять процес культивування.

Ембріолог разом з вашим лікуючим лікарем визначають час переносу ембріону.

Процедура переносу ембріона.

Перенос ембріонів здійснюється з 2-ї по 5-ту добу. Процедура переносу ембріонів абсолютно безпечна, безболісна й не вимагає анестезії. Ембріолог разом з вашим лікуючим лікарем визначають час переносу ембріону. Після переносу ембріонів Ви залишаєтеся в ліжку деякий час. Це перебування в палаті денного стаціонару носить більше психологічний характер, тому що переконливих наукових даних про залежність тривалості горизонтального положення й частоти вагітності не виявлено. Після переносу ембріонів рекомендується звичайний спосіб життя, однак необхідно дотримуватися фізичного й статевого спокою.

Після переносу ембріонів Ваш лікар призначає Вам препарати для підтримки лютеїнової фази. Звичайно це препарати ін'єкційного та вагінального прогесоерону (Прогестерон, Інжеста, Кринон, Лютеїна, Дуфастон, Утрожестан, Ендометрин). У певних ситуаціях застосовуються й інші медикаменти.

Тест на вагітність

Оцінка результатів  лікування відбувається  двома способами - тест на вагітність і УЗД.  Тест на вагітність проводиться через 14 - 16 днів після переносу ембріонів. Результати тесту показують, чи відбулась імплантація ембріону в матці. Іноді виникає необхідність зробити повторний тест на вагітність, про це Вам повідомлять на консультації.

Візьміть до уваги, що достовірність сечових тестів на вагітність у такому малому терміні не є 100%.

Якщо тест на вагітність позитивний, Вам необхідно пройти УЗД органів малого тазу, щоб переконатися в наявності серцебиття, яке підтверджує вашу вагітність. УЗД дослідження проводять через чотири тижні після переносу ембріонів. Якщо наявні скарги (біль, виділення чи ін.), вам необхідно повідомити про них лікуючого лікаря.

У випадку негативного результату рівня ХГ у крові підтримуюча терапія скасовується й через 3-5 днів починаються звичайні місячні виділення, іноді більш рясні. Надалі ми обговоримо майбутні шляхи лікування. Завжди доступна підтримка та консультування наших спеціалістів та зарубіжних колег.

Повірте, позитивний результат отримують практично всі подружні пари, але іноді це вимагає часу та терпіння.