ЗІВ (IVF)

Запліднення ін-вітро (ЗІВ), або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) - метод допоміжних репродуктивних технологій, при якому окремі або всі етапи зачаття і раннього розвитку ембріонів здійснюються поза організмом жінки.

 Покази до ЗІВ:

 • Ендометріоз
 • Чоловіче безпліддя
 • Трубно-перитонеальне безпліддя ( непрохідність маткових труб)
 • Синдром полікістозних яєчників ( СПКЯ)та інші гормональні форми безпліддя, при яких не вдається досягти овуляції (виходу яйцеклітини) медикаментозним лікуванням
 • Iмунологічне безпліддя
 • Нез'ясовне безпліддя

Основні етапи циклу запліднення in-vitro

 • контрольована стимуляція суперовуляції

Для того щоб отримати оптимальну кількість яйцеклітин ми проводимо медикаментозну стимуляції яєчників. Під дією стимулюючих препаратів у яєчниках утворюється багато фолікулів з яйцеклітинами. В процесі  лікування використовуються кілька типів препаратів і різні способи їх введення. Для того, щоб відстежити динаміку росту фолікулів та ендометрію,декілька разів протягом всієї стимуляції буде проводитись УЗД органів малого тазу.Для кожної жінки підбирається індивідуальний протокол лікування, вибір якого залежить від багатьох чинників (віку пациєнтки, результатів  гормональних досліджень, даних попередніх циклів лікування тощо). Кожна пацієнтка отримує на руки  детальні призначення на кожен день у листку стимуляції.

 • пункція фолікулів з аспірацією яйцеклітин

Пункцію фолікулів і забір яйцеклітин проводять трансвагінально під контролем УЗД. Пункцію проводять під внутрішньовенною анестезією. На пункцію фолікулів пацієнтка приїжджає натще. В середньому дана процедура триває 30 хвилин. В день пункції чоловіку потрібно здати сперму. Якщо з певних причин чоловік не має можливості приїхати в клініку на пункцію, то необхідно попередити про це вашого лікуючого лікаря. В таких випадках можна попередньо кріоконсервувати (зберегти в рідкому азоті) сперму чоловіка для того, щоб використати її в день пункції. Найоптимальніша якість зразків сперми після 2-3 днів утримання від еякуляції. Отож ми рекомендуємо за 2- 3 дні до процедури утриматися від еякуляції. Після пункції жінка знаходить в клініці 1-2 години.

 • запліднення яйцеклітин

Після того, як яйцеклітини зібрані, їх поміщають у спеціальне живильне середовище в інкубатор  для забезпечення належних умов та температурного режиму. Запліднення яйцеклітин відбувається через 3 – 8 годин після пункції. Для проведення звичайного запліднення необхідна наявність не менше 10 млн сперматозоїдів у всьому еякуляті після спеціальної обробки сперми. Для запліднення в культуральну чашку з яйцеклітинами додають мінімальну кількість обробленої сперми і поміщають в інкубатор для культивування. При відхиленнях в показниках спермограми, малій кількості отриманих яйцеклітин, негативних результатах попередніх циклів ДРТ рекомендовано запліднення шляхом проведення процедури ІКСІ(інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда).

 • культивування ембріонів
 • перенесення ембріонів

Перенос ембріонів здійснюють з 2-го по 5-й день їхнього розвитку.  Вибір дня переносу залежить від багатьох чинників. Однак переконливих даних про переваги певного дня розвитку ембріонів для переносу в порожнину матки немає. Ембріони гарної і відмінної якості, які не перенесуть в матку, підлягають кріоконсервації для можливості використання в наступних циклах лікування. Процедура переносу ембріонів є абсолютно безпечною, безболісною, не вимагає анестезії. Ембріолог поміщає ембріони в тонкий, м'який катетер, за допомогою якого лікар вводить ембріони через піхву і шийку в порожнину матки. Ембріони вводять в краплині живильного середовища,  катетер видаляють і перевіряють під мікроскопом, щоб переконатися, що ембріони успішно перенесені. Цей процес займає близько 15 хвилин. Після переносу ембріонів назначають гормон прогестерон в ін’єкційній чи інших формах, щоб підготовити ендометрій до імплантації ембріона. Важливо не припиняти прийом прогестерону ні на один день без рекомендацій лікуючого лікаря!

 • підтримка лютеїнової фази
 • діагностика вагітності

Тест на вагітність проводиться через 14 - 16 днів після перенесу ембріонів шляхом визначення рівня хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) в крові. Іноді виникає необхідність повторити цей тест через 2 – 3 дні, для цього вам нададуть консультацію. Достовірність сечових тестів на маленьких термінах вагітності є нижчою за 100 %. Результати тесту показують, чи ембріон імплантувався в матку чи ні. Якщо тест на вагітність позитивний, необхідно пройти УЗД органів малого тазу через 28 – 30 днів після переносу ембріонів. Необхідно переконатися в наявності плідного яйця, ембріона та серцебиття, що підтверджує розвиток вагітності.

 

Коли цикл ЕКЗ може бути припинений?

Цикл екстракорпоального запліднення може бути припинено на одному з етапів  з наступних причин:

 • контрольована стимуляція яєчників може бути припинена за відсутності реакції яєчників (зростання фолікулів) на медичні препарати
 • пункція фолікулів може не відбутися у зв'язку з передчасною овуляцією (до 0,5% у разі використання довгого протоколу і до 30% в натуральному циклі)
 • при пункції в фолікулярної рідини яйцеклітини можуть бути відсутніми
 • отримані яйцеклітини можуть бути неповноцінними або нежиттєздатними
 • запліднення з невідомих причин може не відбутися (1-3%)
 • поділ вже заплідненої яйцеклітини може припинитися до переносу ембріонів в порожнину матки

Під час виконання ДРТ можливі: травма, втрата, загибель яйцеклітин, сперматозоїдів та ембріонів в результаті збою роботи обладнання, стихійного лиха, помилок працівників, дій антигромадських елементів тощо (Клініка має дублюючі системи енергопостачання, але не всі обставини можуть бути під її контролем),перенесення ембріонів може бути технічно складним або неможливим.

Ризики і ускладнення, пов'язані з вживанням медичних препаратів з метою проведення стимуляція суперовуляції, знеболенням та ін.

Контрольована стимуляція яєчників може призводити до розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГСЯ), легка форма якого зустрічається в 8-23%, середнього ступеня в 1-7% стимульованих циклів.

Проявляється нудотою, дискомфортом в області живота, відчуттям розпирання. Важка форма СГСЯ зустрічається в 0,5-1% розпочатих циклів ДРТ і може супроводжуватися блювотою, накопиченням рідини в черевній і плевральній порожнині, тромбозом (Golan et al., 1989; Navot et al., 1992). Лікування, як правило, амбулаторне. Одним із найефективніших способів профілактики гіперстимуляції є відкладення переносу ембріонів у порожнину матки.

Іноді цей стан може мати потребу в стаціонарному лікуванні. Протягом одного-двох тижнів симптоми СГСЯ зникають.

Ризики і ускладнення, пов'язані з проведенням пункції фолікулів та аспірацією яйцеклітин

Пункція фолікулів проводиться трансвагінально під контролем УЗД з допомогою спеціальної голки довжиною 30-35 см і зовнішнім діаметром 1,2-1,5 мм. Яєчники оточені великими судинами, кишківником, сечовим міхуром і тому теоретично можливі травми цих органів. Ризик виникнення черевної кровотечі становить близько 1 на 1000-1200 пункцій, інфекційних ускладнень – 1 на 350-500 пункцій (Serour et al., 1998).

Ризики при вагітності, отриманої в результаті лікування методами ДРТ

Багатоплідність зустрічається у 25-30% випадків вагітностей, отриманих в результаті лікування методами ДРТ; зокрема, вагітність двійнею – 20-25%, трійнею – до 5% (наші дані, 2006-2009).
Позаматкова вагітність (патологія вагітності, при якій плідне яйце розвивається поза матки: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевної порожнини) зустрічається у 1,5-2% всіх вагітностей (1,3% за нашими даними, 2006-2014). Лікування, як правило, хірургічне.
Гетеротопічна вагітність (патологія вагітності, при якій плодові яйця розвиваються одночасно в порожнині матки і поза матки: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевної порожнини) зустрічається в 0,1-1% всіх вагітностей. Лікування тільки хірургічне. Прогноз виношування маткової вагітності сприятливий.

Переривання вагітності (14-20%) і розвиток інших її ускладнень не перевищують кількість таких, що виникають протягом натуральної вагітності (Serour et al., 1998).

Ризик аномалій розвитку у дітей, які були зачаті за допомогою методик ДРТ

Більшість дітей після застосування методик ДРТ народжуються здоровими, але в порівнянні з дітьми, народженими в результаті спонтанної вагітності, частіше зустрічаються такі ускладнення: невідповідність ваги малюка терміну вагітності, передчасні пологи (Reddy et al., 2007). Ці ускладнення характерні для одноплодової вагітності.

Багатьма дослідженнями доведено, що запліднення ін-вітро, а також застосування ІКСІ не підвищує частоту хромосомних аномалій у дітей (Johnson et al., 2006).
Застосування ДРТ не підвищує ризик виникнення вад розвитку (Rizk et al., 1991; FIVNAT, 1995; Bonduelle et al., 1996, 1999).

Застосування ІКСІ не підвищує ризик виникнення вад розвитку у плодів в порівнянні з проведенням стандартного запліднення ін-вітро (Lie et al., 2007).