До центру репродуктивного здоров’я «Дамія» постійно звертаються пари, що мають труднощі з настанням вагітності.
Універсальної причини та способу розв’язання проблеми не існує: історія кожної сім’ї різна. Та наша команда — це спеціалісти з багаторічним досвідом, готові братися за лікування безпліддя будь-якої складності та супроводжувати вас на цьому шляху пліч-о-пліч, від початку і до щасливого кінця.
На первинних консультаціях у питаннях наших пацієнтів, зазвичай, багато страхів, переживань, болі. Спробуємо заспокоїти тривогу описом усіх етапів програми допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Ось вони – 8 кроків для досягнення бажаного батьківства!

 

Крок 1. Початок роботи

Проблема безпліддя є дуже особистою, часто провокує стрес, незалежно від того, усвідомлюєте ви це, чи ні. Та ми знаємо, як допомогти. Головне – ВАШЕ БАЖАННЯ.
Як писав геніальний письменник та лікар Антон Чехов: “Нам потрібне лише те, що нам потрібне!” То ж якщо ваше бажання свідоме, а не нав’язане іншими, нехай і близькими людьми, тоді ви успішно подолаєте всі перешкоди на шляху до омріяної мети.
Не соромтеся попросити інформацію у друкованому вигляді або роз’яснення незрозумілих деталей у фахівців центру. Розуміння всіх нюансів є надзвичайно важливим для лікування. Дрібниць у нашій справі не буває, важливим є все!

 

 

Крок 2. Консультація

Перша консультація з репродуктологом можлива як офлайн, так і онлайн. Перед зустріччю проходити обстеження не потрібно: усі аналізи можна зробити у нашому центрі. Втім, радимо показати лікарю історію попереднього лікування, адже у цій справі важлива кожна деталь.
Лікарем враховуються усі чинники, що впливають на безпліддя, і разом з вами обирається оптимальна тактика лікування.
Яким є мінімальний перелік обстежень для пари на момент первинної консультації?
Спермограма чоловіка.
Аналіз крові на статеві гормони – фолікулостимулюючий (ФСГ), лютеїнізуючий гормон (ЛГ), пролактин (на 2-3 день менструального циклу), антимюллерівський гормон (АМГ) та гормони щитовидної залози (незалежно від дня циклу).

При потребі лікар призначає пацієнтці проведення офісної гістероскопії. Дана процедура дає змогу швидко та якісно оцінити порожнину матки.
Ми радимо проходити обстеження обом партнерам, адже 20% випадків безпліддя є комплексом жіночого та чоловічого чинників. Окрім того, обстеження чоловіка забирає значно менше часу й зусиль.
Важливо знати: на визначення тактики лікування впливають також вік та діагноз кожного із членів пари, тривалість безпліддя, результати попереднього лікування та інші фактори.

 

Крок 3. Стимуляції яєчників

На першому етапі лікування індивідуально для кожної жінки ми обираємо медикаментозну терапію, що стимулює в яєчниках ріст множинних фолікулів із потенційними яйцеклітинами. Тривалість стимуляції — 8-12 днів.
У процесі лікування використовуються декілька типів препаратів та різні способи їх введення. Кожна жінка отримує індивідуальну схему (протокол) у письмовій формі. Усі препарати ви може ввести самостійно в домашніх умовах без допомоги медичного персоналу.

 

Крок 4. УЗД моніторинг

Протягом стимуляції декілька разів (в середньому, 3-4 візити) проводиться УЗД органів малого тазу з використанням вагінального датчика для оцінки динаміки росту фолікулів, ендометрію та корекції призначень. Враховуючи отримані результати, призначається день пункції.

 

 

 

Крок 5. Забір яйцеклітин під анестезією та забір сперматозоїдів

Забір яйцеклітин здійснюється шляхом пункції (проколу) фолікулів та аспірації їх вмісту під контролем вагінального датчика УЗД. Ця процедура проводиться під внутрішньовенним знеболенням, больові відчуття при цьому відсутні.
Тривалість пункції фолікулів становить близько 30 хвилин. Після процедури пацієнтка, зазвичай, знаходиться у нашому центрі ще близько 2 годин. Сперма здається в день забору яйцеклітин або кріоконсервується заздалегідь. Зверніть увагу, що найоптимальніша якість сперми – після двох-трьох-денного, але не більше п’яти-денного, утримання від еякуляції.

 


Крок 6. Запліднення яйцеклітин та культивування ембріонів

Отримані яйцеклітини поміщають в інкубатор із спеціальним живильним середовищем для забезпечення належних умов та температурного режиму.
Наступним етапом є запліднення яйцеклітин. Розрізняють два види запліднення.
При звичайному заплідненні в культуральну чашку Петрі з яйцеклітинами додається мінімальна кількість спеціально оброблених сперматозоїдів (не менше 10 млн активно рухливих сперматозоїдів у загальному обсязі еякуляту після обробки сперми).

Запліднення методом ІCSІ (Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда) використовується при чоловічому чиннику безпліддя. При проведенні цієї маніпуляції один відібраний сперматозоїд за допомогою спеціального приладу (мікроманіпулятора та мікропіпетки) вводиться всередину яйцеклітини.

Існують й додаткові показання для проведення процедури ІКСІ:
• одержання невеликої кількості яйцеклітин (5 і менше);
• невдала попередня спроба лікування;
• щоб гарантовано домогтися запліднення максимальної кількості яйцеклітин.

Питання щодо необхідності проведення ІКСІ слід вирішувати на початку циклу ЕКЗ. Проте використання даної процедури може бути незапланованим, а її необхідність – виникати безпосередньо в день пункції. Про це вас проінформує ваш лікар.
Першими ознаками запліднення є наявність двох пронуклеосів всередині яйцеклітини. Запліднена сперматозоїдом яйцеклітина називається зиготою. Після того, як зигота ділиться на дві клітини (по наступний день після запліднення), починається розвиток ембріона. Кожна клітина ембріону має свою власну програму розвитку, тому ембріон може мати 2, 3, 4, 5 або 6 клітин на наступний день після запліднення. Таким чином, кількість клітин на 2-й день не є вирішальним для настання повноцінної вагітності.

 

Крок 7. Перенесення ембріонів у порожнину матки

Перенос ембріонів здійснюється з 2-ї по 5-ту добу. Найперспективнішими для успішної імплантації вважаються бластоцисти – ембріони 5-го дня.
Процедура переносу ембріонів є абсолютно безпечною, безболісною та не вимагає анестезії. Ембріолог разом з вашим лікарем визначають час переносу. Після переносу Ви залишаєтеся у ліжку в комфортній та затишній палаті. Таке перебування носить, радше, психологічний характер, тому що переконливих наукових даних про залежність тривалості горизонтального положення й частоти настання вагітності не виявлено. Після переносу ембріонів рекомендується звичайний спосіб життя, однак необхідно дотримуватися фізичного й статевого спокою.

Після переносу ембріонів лікар призначає вам препарати для підтримки лютеїнової фази. Зазвичай, це препарати ін’єкційного та вагінального прогестерону (Прогестерон, Інжеста, Кринон, Лютеїна, Дуфастон, Утрожестан, Ендометрин). У певних випадках застосовуються й інші медикаменти.

 

Крок 8. Діагностика вагітності

Оцінка результатів лікування відбувається двома способами – аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) або тест на вагітність та УЗД.
Тест на вагітність проводиться через 14-16 днів після переносу ембріонів. Результати тесту показують, чи відбулась імплантація ембріону в матці. Іноді виникає необхідність зробити повторний тест на вагітність – про це вам повідомлять на консультації. Візьміть до уваги, що достовірність сечових тестів на вагітність на ранньому терміні не є 100%. Оптимальніше – здати аналіз крові на ХГЛ.
Якщо тест на вагітність позитивний, Вам необхідно пройти УЗД органів малого тазу, щоб переконатися в наявності серцебиття, що підтверджує прогресування вагітності. УЗ-дослідження проводять через 4 тижні після переносу ембріонів. Якщо наявні скарги (біль, виділення чи ін.), вам необхідно повідомити про них вашого лікаря.

У випадку негативного результату рівня ХГ у крові підтримуюча терапія скасовується й через 3-5 днів починаються звичайні місячні, іноді більш рясні, ніж зазвичай.

Повірте, позитивний результат отримують практично всі подружні пари, але іноді це вимагає часу та терпіння. А ми будемо поряд із вами, від початку шляху і до народження дитини 💚.

Наступна публікація

Записатись на консультацію