Медичний центр репродуктивного здоров’я «Дамія» почався із щирого бажання допомагати майбутнім батькам досягти найбажанішого — появи малюка у їхній сім’ї. З роками воно виросло у центр із найсучаснішими технологіями, де використання принципів доказової медицини й комфорт пацієнтів — рівноцінні за важливістю цінності.
Наші лікарі в процесі лікування завжди рухаються від найпростіших методик до складніших. У будь-якій ситуації ми робимо все можливе, аби дати парі шанс на зачаття, максимально наближене до природного.
Та все ж для багатьох пар єдиним способом втілити мрію про батьківство є запліднення за допомогою методів ДРТ. Ми володіємо багаторічним досвідом лікування складних випадків безпліддя, успішно застосовуючи всі доступні на сьогодні технології ДРТ. Це значно підвищує шанси на зачаття та народження дитини при безплідді будь-якого ступеня складності.


У нашій клініці застосовуються такі допоміжні репродуктивні технології:

 • штучна інсемінація спермою (партнера або донора);
 • ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення);
 • ICSI (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда);
 • отримання сперматозоїдів для процедури ICSI (TESА, micro TESE, PESA);
 • донація репродуктивних клітин та ембріонів;
 • кріоцикли.

 

Внутрішньоматкова інсемінація

Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) – найпростіший метод допоміжних репродуктивних технологій. Водночас, це метод із найнижчою ефективністю (до 10-15%) згідно світової статистики.

Інсемінація, як метод лікування безпліддя, пропонується у таких випадках:

 • у жінки підтверджена прохідність маткових труб;
 • у ході фолікулометрії підтверджений факт овуляції;
 • у чоловіка задовільна якість сперми.

Перед проведенням маніпуляції сперму готують в лабораторних умовах для селекції сперматозоїдів із нормальною рухливістю. Таку фертильну сперму вводять у порожнину матки в момент овуляції.

Для ВМІ використовується сперма чоловіка або сперма донора.

Інсемінація проводиться:

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) або запліднення ін-вітро (ЗІВ чи IVF)

Запліднення ін-вітро або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) – метод допоміжних репродуктивних технологій, при якому окремі або всі етапи зачаття і раннього розвитку ембріонів здійснюються поза організмом жінки.

Покази до проведення ЗІВ:

 • ендометріоз;
 • чоловіче безпліддя;
 • трубно-перитонеальне безпліддя (непрохідність маткових труб);
 • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) та інші гормональні форми безпліддя, при яких не вдається досягти овуляції (виходу яйцеклітини) медикаментозним лікуванням;
 • імунологічне безпліддя;
 • нез’ясовне безпліддя.

 

Основні етапи циклу запліднення in-vitro:

Коли цикл ЕКЗ може бути припинений?

Цикл екстракорпоального запліднення може бути припинено на одному з етапів із наступних причин:

 • відсутність реакції яєчників (зростання фолікулів) на медичні препарати;
 • передчасна овуляція (до 0,5% у разі використання довгого протоколу і до 30% в натуральному циклі);

Ризики і ускладнення, пов’язані з вживанням медичних препаратів з метою проведення стимуляція суперовуляції, знеболенням та ін.

Контрольована стимуляція яєчників може призводити до розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГСЯ), легка форма якого зустрічається в 8-23%, середнього ступеня – в 1-7% стимульованих циклів.

Ризики і ускладнення, пов’язані з проведенням пункції фолікулів та аспірацією яйцеклітин

Пункція фолікулів проводиться трансвагінально під контролем УЗД з допомогою спеціальної голки, довжиною 30-35 см і зовнішнім діаметром 1,2-1,5 мм. Яєчники оточені великими судинами, кишківником, сечовим міхуром і тому, теоретично, можливі травми цих органів. Ризик виникнення черевної кровотечі становить близько 1 на 1000-1200 пункцій, інфекційних ускладнень – 1 на 350-500 пункцій (Serour et al., 1998).

Ризики при вагітності, отриманої в результаті лікування методами ДРТ

Багатоплідність зустрічається у 25-30% випадків вагітностей, отриманих в результаті лікування методами ДРТ, зокрема, вагітність двійнею – 20-25%, трійнею – до 5% (дані нашого центру за 2006-2009 рр.).

Позаматкова вагітність (патологія вагітності, при якій плідне яйце розвивається поза маткою: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевній порожнині) зустрічається у 1,5-2% всіх вагітностей (за нашими даними 2006-2014 рр. – у 1,3%). Лікування, як правило, хірургічне.

Гетеротопічна вагітність (патологія вагітності, при якій плодові яйця розвиваються одночасно в порожнині матки і поза маткою: в маткових трубах, яєчниках, шийці матки, черевній порожнині) зустрічається в 0,1-1% всіх вагітностей. Лікування тільки хірургічне. Прогноз виношування маткової вагітності сприятливий.
Переривання вагітності (14-20%) і розвиток інших її ускладнень не перевищують кількість таких, що виникають протягом натуральної вагітності (Serour et al., 1998).

Ризик аномалій розвитку у дітей, які були зачаті за допомогою методик ДРТ

Більшість дітей після застосування методик ДРТ народжуються здоровими, але в порівнянні з дітьми, народженими в результаті спонтанної вагітності, частіше зустрічаються такі ускладнення: невідповідність ваги малюка терміну вагітності, передчасні пологи (Reddy et al., 2007). Ці ускладнення характерні для одноплодової вагітності.

Будьте певні – на кожному з цих етапів про ваш фізичний та емоційний комфорт турбуватимуться наші спеціалісти.
Ми з розумінням ставимося до усіх страхів та переживань, які часто присутні під час лікування. І це не дивно. Адже даний тип запліднення встиг обрости купою стереотипів.

Спробуємо заспокоїти вашу тривогу спростуванням найпоширеніших міфів про ЕКЗ.

Міф №1: Мало пар обирають штучне запліднення

Факт: Вперше метод ЕКЗ випробували у 1978 році. Відтоді цим шляхом у світі народилося вже близько 10 мільйонів дітей.

Інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда (ICSI)

Метод ІКСІ (ІCSІ) (англ. Іntra Cytoplasmіc Sperm Іnjectіon – дослівно «введення сперматозоїда в цитоплазму ооцита») – один із основних методів ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій). Він полягає у введенні одного сперматозоїда безпосередньо в ядро або цитоплазму ооцита за допомогою тонкої скляної голки. Після цього ембріон поміщають в матку за тією ж схемою, що і при звичайному ЕКЗ.

Даний метод використовується при важких випадках чоловічого безпліддя:

 • азооспермія – відсутність сперматозоїдів в еякуляті;
 • олігозооспермія – зниження концентрації сперматозоїдів (менше 2 млн./мл);
 • астенозооспермія – менше 1 млн. активнорухомих сперматозоїдів в 1 мл еякуляту;
 • тератозооспермія – менше 5 % сперматозоїдів нормальної будови; поєднана патологія сперми;
 • наявність антиспермальних антитіл в еякуляті (MAR-тест більше 50%), які перешкоджають природному заплідненню, навіть, у випадках нормальної концентрації сперматозоїдів;
 • при отриманні сперматозоїдів хірургічним шляхом;
 • у випадку, коли не було запліднення в попередніх циклах ДРТ;
 • після заморозки яйцеклітин;
 • цикли, в яких здійснюється генетичне дослідження ембріонів (ПГД);
 • вік жінки, старше 38 років.

Техніка проведення процедури ІКСІ

Метод PICSI є різновидом ІCSІ та передбачає відбір зрілих сперматозоїдів для запліднення.

При важких випадках чоловічого безпліддя у нашому центрі проводять малоінвазивні операції, а саме методи біопсії яєчка PESA, TESA, TESE, MESE (пункційна або відкрита біопсія для забору сперматозоїдів безпосередньо з яєчка). Дані методи застосовуються при відсутності сперматозоїдів у спермі.

Кріоцикли

Зовсім нещодавно сама ідея зачаття дитини in vitro («в пробірці») вважалася фантастикою. 25 липня 1978 року з’явилася на світ перша дитина, народжена за допомогою ЕКЗ – британка Луїза Браун. Але сучасна репродуктологія вже готова запропонувати парам, які відчувають труднощі з зачаттям, нові можливості, що значно збільшують шанси мати дитину.

Що таке кріоцикл і кріоконсервація?

Кріоцикл – це процедура ДРТ, за якої відбувається перенесення розморожених ембріонів. У зарубіжній літературі він має назву перенесення «з відталими ембріонами».

Кріоконсервація – це процедура зупинки всіх біологічних процесів у клітині шляхом заморожування та подальшого їх збереження за низьких температур.

Збереження фертильності

Зупинити годинник, що невпинно цокає — неможливо. Проте завжди можна подбати про план Б. Розуміючи, що є вагома причина, чому Ви не можете зараз народити дитину, клініка «Дамія» готова допомогти вам зберегти можливість стати мамою в майбутньому. Використовуємо найпрогресивніші репродуктивні технології у світі.

Програма збереження фертильності — це замороження зрілих яйцеклітин жінки, що дає можливість відкласти материнство до більш слушного часу.

Тепер без зайвих хвилювань жінка може далі будувати кар’єру та стосунки. А коли відчує, що настав ідеальний момент для вагітності — ми проведемо процедуру розморожування та допоможемо їй стати мамою.

Максимальна прозорість у роботі та збереження вашої конфіденційності — основа діяльності нашого центру.

Завданням методу Збереження фертильності є отримати якомога більше зрілих яйцеклітин та зберегти їх методом вітрифікації.

Донорські програми

Донація ооцитів (яйцеклітин) іноді є єдиним шансом для багатьох подружніх пар та одиноких жінок народити дитину.
Донорські ооцити (яйцеклітини) використовують у тих випадках, коли отримати власні яйцеклітини неможливо або вони непридатні для зачаття.
Показання до проведення екстракорпорального запліднення із використанням донорських яйцеклітин:

 • відсутність ооцитів, обумовлена природною менопаузою;
 • синдром передчасного виснаження яєчників;
 • стан після оваріоектомії, проведення радіо- або хіміотерапії;
 • аномалії розвитку статевих органів (дисгенезія гонад, синдром Шерешевського-Тернера);
 • ризик передачі спадкових захворювань, пов’язаних зі статтю (гемофілія, міодистрофія Дюшена, іхтіоз, міотрофія Шарко-Марі-Труссо);
 • невдалі повторні спроби ЕКЗ (4 і більше) при недостатній відповіді яєчників на індукцію суперовуляції, неодноразовому отриманні ембріонів низької якості.

Донорами яйцеклітин можуть бути:

Записатись на консультацію