Гіперплазія та поліпи ендометрію

Добрий день,

Мене звати Коцабин Наталія, я є головним лікарем в медичному центрі Дамія, але головне моє покликання є допомагати парам відчути радість народження дитини!

Вже більше як 4 роки працює заснована на базі нашої клініки школа для лікарів «Мистецтво гістероскопії», де ми щомісяця вчимо лікарів з усіх куточків України цій молоінвазивній методиці.

Гіперплазія та поліпи ендометрія доволі часто виявляються при зверненні до гінеколога. Всі звернення можна умовно поділити на два сценарії. В першому випадку жінку нічого не турбує, але при попередньому ультразвуковому обстеженні виявляється або підозрюється патологія порожнини матки. В другому випадку жінка звертається зі скаргами, які турбують вже впродовж певного часу. Зазвичай це рясні та болючі менструації, поява згустків у менструальних виділенням; кров’янисті виділення між менструаціями;збільшення тривалості менструації; поява болю низом живота.

Що ж таке гіперплазія ендометрія та поліпи порожнини матки?

Гіперплазія ендометрія – це доброякісне розростання слизової матки, тобто її внутрішнього шару – ендометрія. Стан небезпечний тим, що за певних обставин може відбутися злоякісне переродження клітин. При гіперплазії різні частини слизової можуть мати різний ступінь ураження. Крім того, при гіперплазії ендометрія тривалі менструації можуть призвести до анемії.

Надзвичайно важливою є не просто візуальна оцінка при проведенні УЗД, а саме прицільна гістологічна оцінка гіперплазового ендометрія. Таку оцінку можна провести лише при гістероскопії: коли лікар бачить поверхню ендометрія і може прицільно взяти фрагмент тканини саме з того місця, яке візуально виглядає найбільш ураженим.

Поліп ендометрія – це утвір на внутрішній оболонці матки. Розміри поліпів можуть сягати від 2–3 міліметрів до кількох сантиметрів. Може бути як поодинокі, так і множинні (поліпоз).

Звідки беруться гіперплазія та поліпи ендометрія?

Існує декілька пояснень виникнення всіх доброякісних гіперпластичних процесів у порожнині матки:

Перше – тривалий гормональний дисбаланс статевих гормонів: надлишок естрогенів і зниження або відсутність прогестерону в другій фазі менструального циклу. Таке буває, коли впродовж тривалого часу, наприклад, півроку – рік не відбуваються повноцінні овуляціі!
Друге – хронічний запальний процес слизової матки – ендометрит. Хоча існує багато публікацій про те, що саме поліпи ендометрія призводять до дизбіозу – порушення балансу між здоровою та патогенною мікрофлорою в ендометрії. Це ще більше посилює запальний процес.

В будь-якому випадку потрібно провести додаткове обстеження перед рекомендацією оперативного видалення або очікувальної тактики.

Отже, діагностика:

 • Найперше – УЗД,
 • Гістероскопія, яку проводимо при підозрі на будь-яку патологію порожнини матки

Скарги, які найчастіше турбують жінку при гіперплазії ендометрія чи поліпах ендометрія:

 • Рясні менструації, поява згустків у менструальних виділеннямх.
 • Кровянисті виділення між менструаціями;
 • Поява болючих менструацій
 • Тривалі менструації
 • Біль низом живота
 • Кров’яне виділення при статевому акті
 • Біль внизу живота
 • А ТАКОЖ – НЕПЛІДДЯ, АДЖЕ ПОЛІП діє як «стороннє» тіло В ПОРОЖНИНІ МАТКИ. При гіперплазії також неможлива імплантація ембріону.

 

Чи обов’язково лікувати гіперплазію та поліпи ендометрію?

Однозначно Так!

У випадку гіперплазії головною є прицільна гістологічна оцінка ділянки гіперплазовоного ендометрія для виключення злоякісного процесу. Лікування залежить від гістологічного заключення. І в переважній більшості є не хірургічним, а гормональним.

Щодо поліпів едометрія є добра новина – они досить рідко перероджуються у злоякісні. Хоча не існує чітких предикторів (передвісників), за якими можна передбачити переродження доброякісного стану у злоякісний. Тому при виявленні даної патології є чітка рекомендація для видалення та подальшої гістологічної діагностики.

Поліпи порожнини матки необхідно видаляти хірургічним шляхом. Спостерігати можна лише за поліпами, які мають маленький розмір, менше 1 см (Annan JJ, AquilinaJ, BallE. The management of endometrial polyps in the 21st century. The Obstetrician & Gynaecologist 2012;14:33–38).

В жодному разі не допускається сліпе вишкрібання! Це «злочин» проти матки. При такому методі НЕМОЖЛИВО забрати весь поліп, його ложе, і вірогідність рецидиву дуже висока.

Для видалення застосовуєтьсялише гістероскопія.
Видалений поліп обов’язково направляють на гістологічну діагностику.
І наостанок найважливіше – більшість поліпів вимагають післяопераційного гормонального лікування.

Раціонально піклуйтеся про своє здоров’я!
Якщо залишились питання, я з радістю допоможу вам!

Гіперплазія та поліпи ендометрію

 1. Які препарати краще всього пити після гестероскопії, та скільки часу їх приїхати?

  • Богдана, ключове значення має результат гістологічного заключення біопсії, яка була проведена під час гістероскопії. На основі цих даних має бути призначене лікування.
   Якщо говорити про гістерорезектоскопію, то є практика призначати на короткий термін антибіотики одразу після або під час процедури. Це вже індивідуально за призначенням лікаря.

Comments are closed.

Записатись на консультацію